Ako od pirinča želite napraviti fini prilog kojem se “zrna broje”, treba kupiti pirinač dugog zrna. Pirinač okruglog zrna nakon kuvanja bude kašast i prikladan je za druge namene, recimo za sutlijaš.
Pre kuvanja pirinač treba dobro isprati, u 3-4 vode, a dobro ju je i ostaviti 20-30 minuta da se umače u hladnoj vodi.
Za fin kuvan pirinač treba odmeriti odgovarajuću količinu vode, odnos mora biti 1 : 2,5. Dakle, na 1 šolju pirinča ide 2,5 šolje vode!
PROČITAJTE JOŠ:
Zdrava hrana štedi vreme i novac
Dalibor Dodić: Život je lepši uz redovan trening
Odgovarajuću količinu vode posolite i stavite da prokuva, a nakon toga treba dodati oceđen pirinač. Pričekati da ponovo prokuva i onda smanjiti vatru toliko da pirinač lagano ključa.
Držati poklopljeno i bez mešanja kuvati 15-20 minuta, odnosno dok voda iz pirinča ne ispari. Pirinač neće zagoreti ako ga ne mešate, a ako dižete poklopac i mešate voda će ispariti pre nego što se pirinač skuva pa će ostati tvrd ili će, ako ga ostavite na vatri dok dovoljno ne omekša, zagoreti.
I to je to, pirinač je kuvan, nije zagoreo, nije slepljen, nije kašast…
Ovo je osnovni postupak. Evo još nekih saveta koji mogu biti od koristi kod pripremanja pirinča:
Može se dodati malo karija, da bi pirinač bio fino žućkast.
Ako stavite malo maslaca pirinač će biti sočniji.
Pirinač će se još manje lepiti ako ga i nakon kuvanja isperemo mlakom vodom. Za fini ukus može se kratko “okrenuti” na otopljenom maslacu, uz dodatak prstohvat šafrana. Šafran pirinču daje zlatnožutu boju i fantastičan ukus.
Kinezi pirinač kuvaju tako da ga najpre bace na vrelo ulje, kratko preprže, posole, i podliju odgovarajućom količinom vode. Kad proključa smanje vatru i kuvaju dok pirinač ne popije svu tečnost. Zatim se skine s ringle i drži neko vreme poklopljeno da se “odmori”.